«
  1. Anasayfa
  2. Vize Başvuru
  3. Almanya İşçi Başvurusu 2023

Almanya İşçi Başvurusu 2023

Almanya-İşçi-Başvurusu

Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yasa tasarısıyla birlikte Almanya işçi başvurusu da gündeme gelmeye başladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda Almanya, 2 milyon işçi alımı için hazırlıkları başlatmış durumda. Bu durum, Almanya hükümetinin geçtiğimiz günlerde Nitelikli Göçmenlik Yasası Federal Meclisinde görüştüğü yeni yasa tasarısı ile gündeme geldi. Şimdilerde ise Türkiye dışında bir çalışma imkânı oluşturmak isteyen milyonlarca kişi, başvuru kriterlerine ve şartlarına gözlerini dikmiş durumda. İşte, Almanya işçi başvurusu için yapılması gereken tüm aşamalar.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Danimarka İşçi Alımı Başvuru 2023

Almanya İşçi Alımı Başvurusu

Almanya, global işçi alımlarını tüm hızıyla sürdürmeye devam ediyor. Bu noktada devlet, Almanya’da çalışmak isteyen kişilerde en az iki yıllık iş tecrübesi aramakta. Nitelikli işçiler, Türkiye’den alacakları sertifikalar ile alanlarındaki uzmanlıklarını kanıtlamak zorundalar. Ayrıca Almanya’da çalışmak isteyen kişiler için herhangi bir diploma denkliği şartı da talep edilmeyecek. Bu noktada eğitimin dışında bir iş yerinde çalışma ve maaş garantisi de talep edilecek.

Almanya-İşçi-Başvurusu-2

Almanya işe alım sürecinde belirli bir puan sistemi uygulanmasına karar verildi. Bu noktada kişilerin Almanca bilmesi gibi nitelikler, Almanya’da çalışacak kişilere ekstra puan sağlayacak. Ayrıca kişilerin alanlarında edindikleri mesleki deneyimler de sistem üzerindeki puanlarını yükseltecek. Bununla birlikte Almanya’da çalışmaya hak kazananlarda haftada 20 saatten az olmayacak şekilde bir deneme sistemin alınacaklar. Bu deneme sisteminin de en az 2 hafta süreceği ifade edildi. Bu noktada deneme sistemini de başarıyla geçen kişiler, toplu sözleşme ve sosyal güvenlik primi gibi haklara da erişmiş olacaklar.

Almanya İşçi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya işçi başvurusu, İşkur üzerinden Almanya işçi alımı başvuru formunun doldurulması ile yapılabilmektedir. Bunun için ilk olarak bir İşkur kaydınızın olması da şarttır. İşkur kaydınızı oluşturduktan sonra ‘’yurtdışı istihdam’’ kapsamında sizden istenilen tüm bilgileri form bünyesinde belirterek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Almanya-İşçi-Başvurusu-3

Ayrıca başvuru formunda hangi bölümlerde çalışmak istediğinizi ve hangi alanda ne tür niteliklere sahip olduğunuzu da belirtmeniz gerekmektedir. Kısacası, sizin kriterlerine en uygun Almanya işçi alımı ilanlarından önceden haberdar olarak İşkur üzerinden form doldurup online şekilde başvurunuzu kolayca oluşturabilirsiniz.

Almanya İşçi Başvurusu Nereye Yapılır?

Almanya işçi başvuru gündeme geldiğinden beri milyonlarca kişi, başvuru işlemlerinin nasıl yapıldığını araştırmaktadırlar. Bu noktada yapılan son açıklamalarda Türkiye’nin vize kabulünden sorumlu olan Almanya temsilciliğine işçi başvurularının yapılamayacağı açıklandı. Bu süreçte Almanya’da çalışmak isteyen kişiler için devlete bağlı bir işe alım süreci olmadığından e-devlet veya bir bakanlık üzerinden yapılacak başvuru kapılarının da kapandığı bilinmektedir.

Almanya işçi başvurusu yapmak isteyen kişiler, İşkur Almanya işçi alımı 2023 başvuru formunu doldurarak çalışma talebinde bulunabilecekler. Bu noktada formda yer alan bilgileri doldurmanız ve alanınıza dair niteliğinizi kanıtlayabileceğiniz bir sertifikayı sunmanız, başvuru işlemlerinin tamamlanması için yeterli olacaktır.

Bir Cevap Yaz

Başvuru Detayları Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *