«
  1. Anasayfa
  2. Vize Başvuru
  3. Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır? Başvuru Formu 2023-2024

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır? Başvuru Formu 2023-2024

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan vizesi nasıl alınır? Öncelikle Bulgaristan, Türk vatandaşlarından vize isteyen ülkelerden biri olarak bilinmektedir. Bordo pasaporta sahip olan kişiler, Bulgaristan’ı keşfedebilmek için mutlaka vize almak zorundadırlar. Fakat gri, siyah ve yeşil pasaporta sahip olan vatandaşlar, Bulgaristan’ı vizesiz olarak gezebilirler.

Türkiye’de milyonlarca kişide bordo pasaport olduğundan Bulgaristan vizesi için yapılan araştırmalar da yoğunlaşmıştı. Kişiler, eski Osmanlı toprağı Bulgaristan’ı gezebilmek için neye ihtiyaç duyduklarını merak ediyorlar. İşte, Bulgaristan vizesi alabilmek için başvuru noktaları ve mutlaka bulunması gereken evraklar.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Hollanda İşçi Başvurusu – Nedir, Nasıl Yapılır? 2023

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır

Bulgaristan vizesi alınabilecek konsolosluklar, Türkiye’de Ankara, İstanbul, Edirne ve Bursa’da yer almaktadır. Bu konsolosluklar kapsamında turistik, ticari, özel ziyaret ve transit vize başvuruları gerçekleştirilebilir. Ayrıca Bulgaristan’ın kısa süreli ve uzun süreli vizeler verdiği de ifade edilmektedir.

Turistik, ticaret veya özel amaçlarla Bulgaristan’a gitmek isteyenler C vizesine başvurmak zorundadırlar. Bu noktada seyahatinizden 15 gün önce vizeye başvurmanız gerekiyor. Vize sonuçları ise 5 gün içerisinde açıklanmaktadır. Bulgaristan vizesi nasıl alınır?

Bununla birlikte Bulgaristan vizesi alabilmek için size en yakın konsolosluktan randevu aldıktan sonra vize başvuru formunu indirerek doldurmanız gerekiyor. Formu indirebilmek için konsoloslukların resmi internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken husus, hangi amaçla Bulgaristan’a gidecekseniz o amaca uygun vize başvurusunda bulunanızdır. Ayrıca başvurunuzun reddedilmesi halinde ücretin yanmasını da istemiyorsanız mutlaka pasaport bilgilerinizi tam doldurup belgeleri eksiksiz şekilde sunmanız gerekiyor.

Başvuru formunu doldurduktan sonra imzalarla birlikte gerekli belgeleri de hazırlayarak bir dosya haline getirmeniz gerekmektedir. Randevu gününde ise en az yarım saat önceden konsolosluk önünde bulunmanız şarttır. Konsolosluklarda parmak izi alınmadığı bilindiğinden işlemlerin kısa sürdüğü de ifade edilmektedir. Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra 5 gün içerisinde tarafınıza olumlu veya olumsuz bir geri dönüş yapılmaktadır.

Bulgaristan Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır 2

Bulgaristan vizesi için başvuru yapacak kişiler, vize türüne göre farklı belgeleri bulundurmak zorundadırlar. Fakat genel olarak her vizede ortak olan dokümanlar ise vize başvuru formu, başvuru ücretinin ödendiğine dair dekont, pasaport, geçmiş dönem vizeleri, 2 biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası ve banka hesabı dökümü olarak bilinmektedir. Ayrıca vize türüne göre ek belgeler de şu şekilde sıralanabilmektedir. Bulgaristan vizesi nasıl alınır?

  • Turistik Vize Ek Belgeleri: Aile nüfus kayıt örneği, başvuru dilekçesi, çalışanlar için kurum/şirket izin belgesi, maaş bordrosu, varsa çalışma kimlik kartı, işyerinin ticaret sicil gazetesi fotokopisi, imza sirküleri, vergi levhası, faaliyet belgesi, otel rezervasyonu, iş verenler için şirket izin belgesi, işverenler için şirket ticaret oda kaydı, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesinin fotokopisi ve vergi levhası ve öğrenciler için öğrenci belgesinin aslı. Ebeveyn dilekçesi, ebeveynin iş ve ekonomik bilgilerini gösterir belgeler, T.C. kimlik fotokopisi, vukuatlı nüfus kayıt örneği ve reşit olmayan öğrenciler için noter destekli muvafakatname gereklidir.
  • Ticari Vize Ek Belgeleri: Başvuru dilekçesi, davet mektubu, çalışanlar için son 3 aylık maaş bordrosunun aslı (imzalı ve kaşeli olacak), varsa tapu, araç ruhsatı, kredi kartı ekstresi, şirket onaylı izin belgesi, görev kimlik kartı, şirket bilgileri (vergi levhası, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, imza sirküleri), uçak ve otel rezervasyon bilgileri, iş verenler için şirketin ticaret odası kaydı, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesinin fotokopisi, vergi levhası
  • Özel Vize Ek Belgeleri: Özel ziyaret için gerekli belgeler, ticaret vizesinde yer alan ek belgeler ile aynıdır.
Bir Cevap Yaz

Başvuru Detayları Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *