«
 1. Anasayfa
 2. Vize Başvuru
 3. Erasmus Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023

Erasmus Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023

Erasmus Başvurusu

Erasmus başvurusu nasıl yapılır? Üniversite, lise öğrencileri ve akademik personel için erasmus fırsatı sunulmaktadır. Fakat birçok kişi başvuru süreci hakkında bilgi sahibi olmadığından dolayı adım atmamaktadır.

Erasmus programı ülkemizin de dahil olduğu oldukça avantajlı programlar arasında gelmektedir. Birçok avantajı bulunmasına karşın öğrenciler ve akademik personeller arasından denemek isteyen kişi sayısı dahi oldukça azdır. Peki Erasmus programı avantajları nelerdir?

 1. Seyahat eder ve yeni yerleri keşfedersiniz.
 2. Yeni yabancı dil öğrenmek için harika bir fırsat!
 3. Yapacağınız iş başvurularında etkili bir özgeçmişe sahip olursunuz.
 4. Devlet tarafından mali destek alarak yurtdışına çıkabilirsin.

Yazdığımız maddeler haricinde Erasmus kültürel açıdan vizyon kazanacağınız birçok temeli bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle bir yerleri gezmek ve gezerken öğrenmek için herkesin hayatında 1 kere denemesi gerektiğini düşünüyoruz!

Erasmus Başvurusu Yapma (Adım Adım)

Erasmus başvurusu yapmak istiyorsanız başlığımız altında yer alan adımları sırasıyla uygulayınız. Başarılı bir başvuru süreci geçirmek adına adımları atlamamanız önerilmektedir!

Ülkemizde birçok kişi Erasmus programlarına nasıl ve nereden başvuru yapılacağını bilmiyor. Günümüzde e-Devlet portalı üzerinden başvuruların yapılması artık mümkün! Peki başvuruyu nasıl yapabilirim?

 1. İlk olarak tarayıcınızdan e-Devlet internet sitesini açın.
 2. e-Devlet hesabınız ile giriş yapın. Eğer hesabınız yoksa oluşturmak için PTT şubelerine gitmeniz gerekmektedir.
 3. Giriş yaptıktan sonra karşımıza çıkan ekrandaki arama yerine “Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı” yazın ve ilk sıraya tıklayın.
 4. İlgili sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Başvuru” yazısına tıklayın.
 5. Başvuru ekranında sizden istenilen bilgileri girin ve kontrol edin.

Yukarıda yer alan adımları kolay şekilde yapmak istiyorsanız kimlik doğrulama yaparak direkt başvuru yapabilirsiniz. Erasmus ve ESC başvuru sayfasına direkt olarak gitmek için kalın yazıya tıklayın!

Erasmus Staj Başvurusu Nasıl Yapılır?

Erasmus başvurusu adı altında staj, vize ve akademisyen başvuruları da yapılmaktadır. Staj başvurusu yapmak için üniversitenin “Erasmus Programı” bölümüne müracaat etmeniz gerekmektedir.

Erasmus Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Erasmus vize başvurusu yapmak istiyorsanız kalacağınız, konaklayacağınız yeri gösteren belgeye ihtiyacınız vardır. Belge sahibi iseniz belgeyi, ailenin maddi teminatını ve üniversite hibe belgesini tamamlamanız gerekmektedir. Belgeler ile birlikte üniversitenizin veya lisenin “Erasmus Müdürlüğü” kısmına başvuru yapmanız gerekmektedir.

Erasmus Akademisyen Başvurusu Nasıl Yapılır?

Erasmus programına günümüzde akademisyen olarak çalışan kişiler de katılım sağlayabilirler. Akademisyen olarak başvuru yapmak için de yine çalıştığınız üniversitenin bölümüne müracaat etmeniz gerekmektedir. Üniversitenin Erasmus Programı bölümüne başvuru yaparak akademisyen olarak yurtdışına çıkabilirsiniz. Temin etmeniz gereken belgeler arasında konaklayacağınız yeri bildiren belge olması gerekmektedir. Ayrıca banka hesabınızda yeterli miktarda para olduğuna dair makbuz veya gelir belgesi istenmektedir. Son olarak hibe almak istiyorsanız üniversitenin ilgili biriminden başvurunuzu yaptıktan sonra hareket etmelisiniz.

Erasmus programına ve Erasmus başvurusu dair daha fazla bilgi almak için internet sitemizin “Vize Başvuru” kategorisine göz atabilirsiniz!

Bir Cevap Yaz

Başvuru Detayları Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *