1. Anasayfa
  2. Banka Başvuru
  3. Esnaf Kefalet Kredisi Nedir? Hesaplama 2023

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir? Hesaplama 2023

Esnaf Kefalet Kredisi

Esnaf Kefalet Kredisi sayesinde birçok esnaf işyeri ve araç alma konusunda kredi kullanabilmektedir. Verilen kredi sayesinde işyeri konusunda sıkıntı yaşayan iş sahiplerinin imkanları kolaylaştırmaktadır.

Kredi geçtiğimiz birkaç yılda oldukça fazla başvurulan banka hizmetleri arasında gelmektedir. Fakat normal kredilerin faiz oranlarının yüksek olması işyeri açarken kullanmak için oldukça fazladır. Faizlerin ödenmesinde sıkıntılar yaşandığı da görüldüğünden dolayı bankalar tarafından yeni faiz türleri çıkarılmaktadır. Vatandaşın işyeri sahibi olmasını kolaylaştırmak amacıyla yapılan esnaf kredisi, esnaflara ödeme konusunda büyük kolaylık sağlamaktadır. Kısacası aldığınız paraya daha yakın miktarda bir parayı bankaya geri ödemiş olursunuz.

Esnaf Kefalet Kredisi almak için belirli şartların sağlanıyor olması gerekmektedir. Şartları sağladıktan sonra bağlı olduğunuz kooperatif ve banka inceleme yapmaktadır. İncelemelerin olumlu sonuçlanması durumunda kredi almaya hak kazanmış olursunuz.

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

Esnaf Kefalet Kredisi almak isteyen vatandaşlar genellikle hesaplama işlemlerinde sıkıntıya düşmektedir. Hesaplama işlemini nasıl yapmanız gerektiğine dair bilgilendirici yazı başlığımızın altında mevcuttur.

Aylık esnaf kredisi hesaplama nasıl yapılır? Kredinin hesaplama formülü şu şekildedir:

  • Anapara x (aylık faiz oranı (1 + aylık faiz oranı)^vade)/((1 + aylık faiz oranı)^vade-1)

Özellikle matematik ile arası olmayanların hesaplama yapması oldukça zor gelmektedir. Kısaca bahsetmemiz gerekir ise aldığınız esnaf kredisi 3 ayda 1 ödenir. Almak istediğiniz miktar 100.000 TL ise vade süresine bağlı olarak ortalama 107.000 – 110.000 TL ödeme yaparsınız. Ödemeleriniz tamamlandıktan sonra bankadan 2.000 TL’yi iade olarak alırsınız. Alabileceğiniz maksimum ücret bazı bankalarda 500.000 TL iken bazı bankalar 1.500.000 TL’ye kadar yükseltmiştir. Fakat daha önce çektiğiniz krediler, bağlı olduğunuz kooperatifin incelemeleri de alabileceğiniz tutara etki etmektedir. Aynı zamanda yapacağınız işleme göre faiz oranı değişebilir. Örnek: İşletme büyütme ve işletme açma işlemleri için ödeyeceğiniz faiz miktarı ayrıdır!

2023 Esnaf Kefalet Kredisi Şartları Nelerdir?

2023 yılında Esnaf Kefalet Kredisi almak için belirtilen şartlar konusunda herhangi değişiklik yoktur. Daha önceki yıllarda yer alan şartlar devam etmektedir.

Kefalet kredisi almak için hangi şartların sağlanıyor olması gerekmektedir?

  • Esnaf ve Sanatkarlar odasına kayıtlı olmanız gerekmektedir.
  • Kefalet veren kooperatif bölgesi içerisinde iş yerinin bulunması gerekmektedir. Eğer iş yeri açmak için kredi almak istiyorsanız bölgede ikamet ediyor olmalısınız.
  • Birden fazla Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooperatifleri ortağı olmamanız gerekmektedir.
  • Ödenmemiş vergi borcunun bulunması durumunda kredi alamazsınız!
  • Banka kredi notunuz ne kadar yüksekse o kadarlık kredi alabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf Kefalet Kredisi almak istiyorsanız yukarıda yer alan şartlara uymanız gerekmektedir. Şartlara uygunum peki krediyi nasıl alabilirim?

Kefalet kredisi almak için gerekli olan şartlara uygunluk sağlayan kişiler, bankalara başvuru yapabilirler. Bazı bankalar yukarıda yer alan şartlar haricinde 1 yılı aşkın süredir esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı olma şartı arayabilir! Şartları yerine getirdiğiniz zaman bağlı olduğunuz kooperatiflere yazılı şekilde dilekçe vermeniz gerekmektedir. Süreç içerisinde kooperatif kurulu başvuruyu gözden geçirilmektedir. Süreç ortalama 2 haftalık süreçte tamamlanmaktadır. Onay almanız durumunda bankaya yönlendirilirsiniz. Banka sizi tekrardan incelemeye tabii tutabilir!

Esnaf Kefalet Araç Kredisi

Esnaf Kefalet Kredisi ile araç satın alabilirsiniz. Verilen kredi ile işyeri ve taşıt alımını yönelik olarak 1.500.000 TL’ye kadar yatırım kredisi kullanılabilir. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ya da bankalara direkt başvuru yapabilirsiniz. İlk adımda kooperatiflere başvuru yapmanız başvurunuzun onay alması adına fayda sağlayacaktır.

İşyeri Edindirme Kredisi

İşyeri edindirme kredisi de esnaf kredisi adı altında geçmektedir. Yeni işyeri alınması veya satın alınması için sunulan finansman türü olarak bilinmektedir. Kredinin hangi oranlarda kullanılacağı banka tarafından kararlaştırılır.

Esnaf Kefalet Kredisi Limiti Ne Kadar?

Kooperatifler tarafından onaylanması durumunda Esnaf Kefalet Kredisi için bankalara başvuru yapmanız mümkündür. Fakat bankaların ek inceleme yapmaları muhtemeldir.

Bankalar tarafından yapılan araştırma sonucunda maksimum 1.500.000 TL olacak şekilde kredi kullanabilirsiniz. Kredi tutarının 500.000 TL üzerinde olması durumunda 120 aya kadar vade imkanı birçok banka tarafından sunulmaktadır. Fakat bankalar kredi puanına da dikkat etmektedir. Ülkemizde bahsedilen kredi en çok Halkbank tarafından verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Başvuru Detayları Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *