«
 1. Anasayfa
 2. Yardım Başvurusu
 3. KOSGEB Desteği 2023

KOSGEB Desteği 2023

KOSGEB Desteği

KOSGEB desteği nedir? Ne kadar destek veriliyor? Türkiye’deki ticari faaliyetlerin artmasını sağlayan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdare Başkanlığı, yıllardır hizmetlerine devam etmektedir. Küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştiren kuruluş, sanayi entegrasyonu gibi ekonomik hamlelere de izin vermektedir. Bu noktada KOSGEB sayesinde birçok firma, rekabet gücünü arttırırken piyasadaki kâr marjına ortak olabilmektedir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren KOSGEB, 20 Nisan 1990’da 3624 sayılı yasa ile kurularak herkes için rekabet düzeyini arttırmayı amaçlamaktadır. Merkezi Ankara’da yer alan kuruluş, tüm şehirlerde müdürlükler açmakta ve özel bir kuruluş olarak görev yapmaktadır. Şimdilerde ise KOSGEB, orta ve küçük ölçekli firmalara yardımlarını sunmaya devam etmektedir.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Şahinbey Belediyesi Yardım Başvuru

KOSGEB Nedir? Faaliyetleri Nelerdir?

KOSGEB Desteği 2

Ülkemizdeki küçük ve orta işletmeler için katkı sunmayı amaçlayan KOSGEB, kurulduğu ilk yıl olan 1990’dan beri faaliyetlerine aralıksız olarak devam etmektedir. Devlet destekli olan kuruluş, 5897 sayılı kanun beyanıyla tüm hizmet ve ticaret sektörlerini de bünyesine dahil etmiştir. Bu sayede KOSGEB tarafından desteklenen firmaların sayısı da her geçen gün artış göstermektedir.

Günümüzde tamamen ücretsiz sağlanan KOSGEB destekleri, tamamen aracısız olarak devlet eliyle sağlanmaktadır. Bu noktada veri tabanına kaydolan firmalar, destek programlarına kolayca başvurarak ödeme seçeneklerini oluşturabilirler. Başvuru işlemlerinin ise tamamen çevrimiçi olarak e-devlet aracılığıyla gerçekleştirildiği ifade edilmektedir. Bu sayede her firma, KOSGEB desteği alabilmek için internet üzerinden başvurularını gerçekleştirebilmektedirler.

KOSGEB Destekleri Nelerdir?

KOSGEB Desteği 3

Son yıllarda sıklıkla araştırılmakta olan KOSGEB yardımları, 6 farklı kategoride inceleyebilmektedir. Bu kategoriler, farklı yardım türlerini de bünyesinde barındırmaktadır. Öyle ki her işletme, farklı ihtiyaçlar doğrultusunda belirli desteklere talep oluşturabilmektedirler. İşte, KOSGEB yardımları konusunda mutlaka dikkat etmeniz gereken o sıramalar;

 1. AR-GE Teknolojik Üretim ve Yerleştirme Destekleri
 • Stratejik Ürün Destek Programı
 • AR- GE, ÜR – GE ve İnovasyon Destek Programı
 • KOBİ TEKNOYATIRIM- KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı
 1. Girişimcilik Destekleri
 • İleri Girişimci Destek Programı
 • İş Planı Ödülü Destek Programı
 • Geleneksel Girişimci Destek Programı
 1. İşletme Geliştirme, Büyütme ve Uluslararasılaşma Destek Programları
 • İşletme Geliştirme Destek Programı
 • KOBİGEL- KOBİ Gelişim Destek Programı
 • İş Birliği Destek Programı
 • Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı
 • Yurtdışı Pazar Destek Programı
 1. KOBİ Finansman Destekleri
 • KOBİ Finansman Destek Programı
 1. İŞGEM / TEKMER Destek Programı
 2. Rehberlik ve Danışma Hizmetleri

Yer alan faaliyetleri inceledikten sonra insanların aklına gelen bir diğer konu iste KOSGEB desteği ne kadar? Destek ne durumlarda veriliyor?

KOSGEB Destek Başvuruları Nasıl Yapılabilir?

KOSGEB desteği başvuruları nasıl yapılmalıdır? Mikro ve küçük işletmeler, KOSGEB destek başvurusunda bulunmak için belirli başvuru kriterlerini yerine getirmelidirler. Bu kriterlere uygun olan işletmeler, KOSGEB internet adresinde yer alan ‘E-hizmetler’ menüsündeki ‘Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvurusu’ alt menüsünden alınabilecek yardımlar için online başvuru yapabilmektedirler. Fakat KOSGEB veri tabanında kayıtlı olmayan veya KOBİ Bilgi Beyannamesi güncel olmayan işletmeler, öncelikle kayıt ve güncelleme işlemlerini tamamlamalıdır. Bu firmalar, kayıt işlemlerinin ardından aynı adımları izleyerek başvuru işlemlerini kolayca tamamlayabilirler.

Bir Cevap Yaz

Başvuru Detayları Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *