«
 1. Anasayfa
 2. Yardım Başvurusu
 3. Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023 Başvuru Şartları

Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023 Başvuru Şartları

Maddi Yardım Başvurusu

Maddi yardım başvurusu sayesinde ihtiyacı olan vatandaşların belirli miktarda hayatlarını kolaylaştırmaları hedeflenmektedir. Kaymakamlık ve belediyeler tarafından verilen maddi yardım sayesinde ihtiyaç sahibi vatandaşların temel ihtiyaçları karşılanır.

Maddi Yardım Başvurusu Nedir?

Maddi yardım başvurusu ülkemizde 30 yılı aşkın süredir verilmektedir. Verilen yardım maddi desteğe ihtiyacı olan vatandaşların hayatlarını idame ettirmeleri için verilmektedir.

Maddi yardım başvurusu belediyeler, kaymakamlıklar ve çeşitli sosyal kurumlar tarafından verilmektedir. Engelli, çalışamayan durumda olan, işten ayrılmış, bebeği olan ailelere yönelik yapılan bir çalışmadır. Özellikle sigortalı bir işte çalışamayacak durumda olan kişilere verilen maddi yardım, temel ihtiyaçların belirli oranda karşılanmasını amaçlamaktadır. Yardımlar ilden ilçeye değişik kurumlar tarafından verilebilir. Fakat Türkiye’nin her bir ucunda sosyal yardımların verildiği bilinmektedir. Yardımlara başvuru yapmak ve başvuru şartlarını öğrenmek için aşağıda yer alan başlıkları okumanız önerilmektedir. Şartları sağlayan herkes aşağıda yer alan kurumlardan istediğine hatta hepsine başvuru yapabilir!

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Müge Anlı Yardım Başvurusu

Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Maddi yardım başvurusu yapmak istiyorsanız yapacağınız kuruma göre hareket etmeniz gerekmektedir. Başvurular genellikle yüz yüze yapılmaktadır. Fakat online başvurular da mümkündür.

Maddi Yardım Başvurusu 2

Maddi yardım almak için başvuru yapmak isteyenler aşağıda yer alan yöntemleri deneyebilirler:

 1. ALO 144 sosyal yardım hattı temel ihtiyaçların devlet tarafından karşılanması amacıyla kurulmuştur. Telefon numarası üzerinden Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’ne ulaşabilirsiniz. Telefonda yaptığınız görüşmeye göre size ekip yönlendirilir.
 2. Belediyeler sosyal yardımların başında gelmektedir. İl veya ilçe sınırında ikamet eden vatandaşlara destek sağlamakla mükelleftir. Bundan ötürü belediyelere sosyal yardım projeler hakkında bilgi almak amacıyla gidebilirsiniz. Temel ihtiyaçlar karşılanması için maddi destek verilmektedir.
 3. Sosyal yardımlaşma kuruluşlarına yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Belediyelerden aldığınız yardıma ek olarak yapılabilir. Temel ihtiyaçların giderilmesi açısından maddi destek sağlanmaktadır. Sağlanan destek özellikle engelli ve çocuğu olan annelere yöneliktir.
 4. Kaymakamlık yardımları da ülkemizde yer alan sosyal yardım başvuruları arasında gelmektedir. Kaymakamlık tarafından verilen yardımlar direkt olarak temel ihtiyaçlarınız karşılanır. Kömür yardımı, erzak yardımı gibi yardımlar kaymakamlık tarafından verilir.

Maddi Yardım Başvuru Şartları Nelerdir?

Maddi yardım almak isteyen vatandaşların, insanların iyi niyetlerini suistimal etmemeleri açısından çeşitli kriterleri sağlamaları gerekir. Bahsettiğimiz kriterler belediyeler ve sosyal kurumların başvuru şartları olarak geçmektedir.

Maddi Yardım Başvurusu 3

Maddi yardım başvurusu yapmak için aşağıda yer alan şartları sağlıyor olmanız gerekmektedir:

 1. Muhtaçlık sınırının altında kazanıyorsanız, sosyal yardımlardan yararlanabilirsiniz.
 2. Herhangi sigortalı bir işte çalışmıyorsanız, sosyal yardımlardan yararlanabilirsiniz.
 3. Gayrimenkul ve menkul sahibi vatandaşlara belediyeler tarafından yardım yapılmamaktadır. Fakat bazı kurumlar gerekli incelemeleri yaparak üzerinizde mülk olsa da yardım edebilmektedir.
 4. Herhangi bir yerden geliriniz varsa, geliriniz muhtaçlık sınırının altında olması gerekmektedir.

Yer alan 4 madde ile gerçekten ihtiyaç sahiplerinin bulunması ve onlara yardım edilmesi hedeflenmektedir. İhtiyaç sahibi kriterlerinde yer alan maddeleri karşılıyorsanız maddi yardım almak için belediyelere gidebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yaz

Başvuru Detayları Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *