«
 1. Anasayfa
 2. Burs Başvurusu
 3. Sema Yazar Vakfı Bursu – Burs Başvurusu, Şartları

Sema Yazar Vakfı Bursu – Burs Başvurusu, Şartları

Sema Yazar Vakfı bursu

Sema Yazar Vakfı tarafından 1990 yılından itibaren her yıl başarılı öğrencilere burs verilmektedir. Vakıf tarafından verilen burs başarı bursu ve ihtiyaç bursları olarak ikiye ayrılmaktadır. Eğitim öğretim süreleri boyunca burs desteği almaya hak kazanan öğrenciler mesleklerinde de başarılı şekilde hizmet vermektedir.

Sema Yazar Vakfı bursu hukuk, sanat, tıp ve mühendislik bölüm öğrencilerine verilmektedir. Aynı zamanda mezun olan öğrencilerden yeni bursiyerler için yardımlar yapıldığı da görülmektedir. Vakıf tarafından düzenlenen çoğu etkinliklere de mezun ve bursiyerlerin bir araya gelmesi ve tanıştırılması amaçlanmaktadır.

Sema Yazar Vakfı Bursu Başvurusu

Sema Yazar Vakfı bursu başvurusu yapmak isteyen kişilerin başvuru süresi dahilinde başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvurusu onaylanan kişilerle telefon üzerinden iletişime geçilerek burs bağlanmaktadır.

Vakfın burs kategorileri 5 farklı şekilde verilmektedir.

 1. Lisans ve Yüksek Lisans Bursları: Akademik başarıyı desteklemek üzere başarılı gençlere yardımla bulunur.
 2. Yurtdışı Bursları: Yurt dışında yapılacak olan akademik araştırmalar ve eğitim programlarını desteklemek amacıyla verilmektedir.
 3. Spor ve Sanat Bursları: Eğitim, sanat ve spor dallarını bütün olarak değerlendiren vakfımız; kültür, sanat ve spor faaliyetlerini desteklemek amacıyla da burs vermektedir. Atatürk Milliyetçiliğine sahip sanatçı ve sporcu ruhlu gençlerin yetiştirilmesi amacıyla maddi ve manevi yardımlar yapılmaktadır.
 4. Şartlı Bağış Bursları: Vakıf aracılığıyla burs vermek isteyen kişiler tarafından verilen burs türüdür.
 5. Kredi Karşılığı Burslar: İş hayatına atıldığı zaman geri ödeme yapmayı kabul eden öğrencilere verilen burs türüdür.

Burs türünü belirledikten sonra vakfın burslarına başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapmak için Sema Yazar Vakfı ana sayfasına göz atmalısınız!

Sema Yazar Vakfı Burs Başvuru Şartları

Sema Yazar Vakfı tarafından verilen burs için belirli başvuru şartları bulunmaktadır. Başvuru şartlarını sağlayan öğrenciler arasından burs, vakfın imkanlarına uygun şekilde verilmektedir.

Sema Yazar Vakfı burs başvuru şartları nelerdir?

 1. Hukuk, Tıp ve Mühendislik okuyan öğrencilere; Lisans ve Yüksek Lisans bursları verilmektedir.
 2. Spor ve sanatla ilgilenen öğrencilere; Spor ve Sanat bursları verilmektedir.
 3. Akademik olarak başarılı olan kişilere burs verilmektedir.
 4. Aile geliri yoksulluk sınırının altında olan öğrencilere burs verilmektedir.
 5. Bursiyer olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir.

Başvuru şartlarını sağlayan adaylar başvuru süreci içerisinde başvurularını yapabilirler. Öğrencilerin şartları sağladığı ortalama 2 aylık süre içerisinde hesaplanmaktadır. Uygun olan öğrencilere ise 2 ay sonrasında burslar yatırılır.

Sema Yazar Vakfı Burs Başvurusu Ne Zaman?

Sema Yazar Vakfı burs başvurusu genellikle yeni eğitim-öğretim hayatının başlaması ile yürürlüğe girmektedir. Burs başvuruları her yıl 1 Aralık tarihine kadar sürmektedir. Açıklanması ise ortalama olarak 1-2 ay aralığında sürmektedir. Ocak ayı itibariyle de öğrencilere burs verilmeye başlanır.

Sema Yazar Vakfı Bursu Ne Kadar?

Sema Yazar Vakfı bursu 2023 yılında 1.400 TL olarak ödendi. Her yıl artış gösteren burs miktarı yeni eğitim öğretim hayatında da yüksek miktarlarda öğrencilere verilmektedir. Genellikle KYK bursundan daha yüksek olmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Başvuru Detayları Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *